Пчелите живеят в пчелни колонии и формират основната си структура. Броят на пчелите в семейството, в зависимост от сезона и биологични функции, е около 25 000 (през зимата) до 80,000 (през лятото).
Всяка пчела, в зависимост от възрастта, изпълнява определени функции в семейството:
- От 1 до 3 дни след излюпването пчелата се грижи за санитарното състояние на клетките
- На 12-18 дни те развиват восъчна жлеза и започват да се занимават с изграждането на восъчната пита
- На възраст от 21-24 дни и до края на живота си започват да събират нектар и цветен прашец
Тялото на пчелата е разделено на три части:
- Глава
- Гърди
- Корем
Отвън пчелата е покрита с разнообразие от косми, по които се прилепва прашец и по този начин го прехвърлят от цвете на цвете, което всъщност е и процеса на опрашване.
Пчелната глава е свободна да се върти почти на 180 градуса. Тя има две изпъкнали сложни очи и три прости
Пчелната глава е свободна да се върти почти на 180 градуса. Тя има две изпъкнали сложни очи и три прости
Въздушната скорост на пчели без товар е 65км/ч, с товар е около 20-30 км/ч. Пчелите могат да летят на разстояние от 3-5км.
Пчелната колония се състои от:
- Пчели- работнички - жени индивиди, но не са в състояние да възпроизвеждат (през зимата броят в семейството на пчелите работнички е 20000-25000, а през лятото 70000-80000)
- Един пчела майка. Яйцата, снесени от майката в пчелните килийки се развиват в ларви, какавиди и работни пчели и търтеи. Майката е с размери и тегло превъзхождащи всички други пчели. Дължината на тялото, в зависимост от вида и сезона варира от 20 до 25 мм. Пчелата майка снася дневно от 1000 до 2000 яйца.
- Търтей- мъже (около няколко стотин)
Пчелното семейство се характеризира с ясно разделение на труда между отделните членове и колективното изпълнение на работата. Всяка пчела, търтей и майката вършат работа, насочена към опазването и развитието на семейството като цяло, независимо от степента, до която това е полезно, вредно или дори фатално за един-единствен индивид.
Няма коментари:
Публикуване на коментар