qad

сряда, 20 август 2014 г.

Пчелното семейство

Пчелите живеят в пчелни колонии и формират основната си структура. Броят на пчелите в семейството, в зависимост от сезона и биологични функции, е около 25 000 (през зимата) до 80,000 (през лятото).
Всяка пчела, в зависимост от възрастта, изпълнява определени функции в семейството:
  • От 1 до 3 дни след излюпването пчелата се грижи за санитарното състояние на клетките
От 7 ден се грижат за ларвите на пчелите, хранене и майката
  • На 12-18 дни те развиват восъчна жлеза и започват да се занимават с изграждането на восъчната пита
  • На възраст от 21-24 дни и до края на живота си започват да събират нектар и цветен прашец
Тялото на пчелата е разделено на три части:
  • Глава                                                        
  • Гърди 
  • Корем


 Отвън пчелата е покрита с разнообразие от косми, по които се прилепва прашец и по този начин го прехвърлят от цвете на цвете, което всъщност е и процеса на опрашване. 
Пчелната глава е свободна да се върти почти на 180 градуса. Тя има две изпъкнали сложни очи и три прости

Въздушната скорост на пчели без товар е 65км/ч, с товар е около 20-30 км/ч. Пчелите могат да летят на разстояние от 3-5км.

Пчелната колония се състои от:
  • Пчели- работнички - жени индивиди, но не са в състояние да възпроизвеждат (през зимата броят в семейството на пчелите работнички е 20000-25000, а през лятото 70000-80000)
  • Един пчела майка. Яйцата, снесени от майката в пчелните килийки се развиват в ларви, какавиди и работни пчели и търтеи. Майката е с размери и тегло превъзхождащи всички други пчели. Дължината на тялото, в зависимост от вида и сезона варира от 20 до 25 мм. Пчелата майка снася дневно от 1000 до 2000 яйца.
  • Търтей- мъже (около няколко стотин)


Пчелното семейство се характеризира с ясно разделение на труда между отделните членове и колективното изпълнение на работата. Всяка пчела, търтей и майката вършат работа, насочена към опазването и развитието на семейството като цяло, независимо от степента, до която това е полезно, вредно или дори фатално за един-единствен индивид.

вторник, 19 август 2014 г.

Борба с осите на пчелина

 Както знаем осите са доста досадни, а и опасни гадинки, както за пчелите, така и за хората. Те са в състояние да нападнат и унищожат цял кошер с пчели. Има ги навсякъде, а последните години се наблюдава значително увеличаване на популацията им. Осите живеят в дупки в земята и за разлика от пчелите, при осите всяка една оса може да снася яйца, тоест да бъде оса-майка. Първо една оса снася толкова яйца, колкото да може да ги обгрижва сама, след това всяко едно излюпено яйце снася яйца и така до сформирането на рояци оси.

В тази статия ще ви напиша и покажа нагледно изпитан метод за борбата с осите по пчелините, а и не само там. Тази борба е най- ефективна през пролетта.

Ще са ни необходими пластмасови двулитрови шишета от бира, забелязах, че кафявите шишета са по- сполучливи за тази цел. Шишето трябва да го разрежем (най- лесно е с макетно ножче) над горната страна на етикета и да пъхнем горната част на обратно в долната, както е показано на снимката.


 След това забъркваме разтвор от мед (пробвахме вместо с мед да подсладим със захар, но резултата  не е задоволителен), вода и оцет (оцет слагаме, защото той привлича осите, но отблъсква пчелите) и капана за оси е готов.


По този начин осите, а и стършели, влизат вътре, но не могат да излязат навън и се давят. Когато има много оси, шишето се пълни доста бързо и ще трябва често почистване, като изваждате мъртвите оси. Ето и резултата


В профила ми във фермер.бг може да разгледате още снимки на капана за оси  http://mimeto871.fermer.bg/






Любопитни факти за пчелите

1. За 1 килограм мед пчелите трябва да съберат и обработят 3 килограма нектар, като го обогатят с пчелни ферменти, пчелно млечице и прополис.
  
2. Сексът при пчелите протича на определени места на 10 м. височина. Само най-бързият от роякът търтеи настига майката и я опложда, но през това време неговото и нейното тяло трябва да останат вкопчени едно в друго. Това се осъществява с два отвора на края на нейното коремче, в което като секретни копчета проникват два негови израстъка. През това време те пристават да махат с крила и падат на земята, при което половият му член се откъсва и той умира от кръвоизлив.
3. Майката живее 5-7 години и всяко денонощие снася по 1200, а през цялата година – 200 000 яйца. Пчелите я хранят непрекъснато само с пчелно млечице..
4. Пчелите не спят – те работят денонощно. В тяхното жилище е тъмно, и за да се ориентират те използват 5 очи: две са фасетни, разположени са от двете страни на главата, а останалите 3 са прости и се намират на темето. С тях пчелите виждат вътре в килийките, които почистват с изключително старание, защото майката не снася яйце в непочистена килийка.
  5. Пчелите имат външен скелет, изграден от хитин. С хитин е покрит и хранопроводът им, както и медовото стомахче – интересно приспособление, в което се помества поетият нектар. Там резорбция не е възможна, поради което всяка пчела донася в кошера по капка от божествената течност. Една клапа отвреме-навреме пропуска малки количества  нектар в средното черво, където се осъществява храносмилането. Ако тази клапа липсваше, интересът ни към пчелите щеше да бъде нулев.
6. Изследователи направили опити с пчели. За целта пред група от пчелно семейство били поставени снимки на лица, геометрични фигури и картини с растения. Инстинктивно те посещават и трите форми, но не еднократно се връщат към човешките лица, макар, преди да не са ги зървали. Резултата от опита доказал, че пчелите имат способността да научават.

7. Пчелите са интелигентни създания и освен, че живеят в строго определен ред те имат добра зрителна памет. Тази способност им позволява да разпознават различните типове растения, да се ориентират в дадени ситуации и да организират дейността си.

8. Продуктивността на пчелното семейство зависи от наличието на паша и от наследствените му качества, а не от големината на отделните пчели. Едрата пчела може дори да бъде по-малко продуктивна в сравнение с дребната. Едно спокойно пчелно семейство може да промени нрава си и да стане агресивно и опасно, когато един или повече от търтеите, с които се е оплодила майката е от семейство с агресивни качества. От яйца, оплодени със спермата на такива търтеи, може да се отгледат зли и агресивни пчели. В такива случаи майката трябва да се смени.

9. Съдържанието на вода в нектара обикновено варира от 55 до 70%. Ако нектарът съдържа повече от 75% вода пчелите не го събират, а под 10% не го различават от водата Времето за сгъстяване на нектара до гъст мед в силните пчелни семейства е около 5-6 дни. Това зависи и от температурата на въздуха и относителната му влажност.За да произведат един килограм зрял мед, пчелите трябва да посетят около 5 милиона цвята. Затова те се смятат за най-добрите опрашители на растенията.

10. При добра беритба пчелата прави дневно 8-10 полета, продължителността на всеки от които е от 8 минути до 1 час, а през своя живот тя прави средно от 80 до 120 полета. Донесения нектар пчелата предава най-често на 2—3 приемчика, за което са необходими от 3 до 5 минути. Летящите пчели съставляват от 30 до 60% в семейството. За да се преработи 1 кг нектар в мед, необходимо е да работят 1000 пчели в продължение на 3 дни. При едно завръщане пчелата донася средно 12 мг цветен прашец. За една минута през пролетта в нормално пчелно семейство препитат 13 пчели с цветен прашец, или около 9000 пчели дневно. Един килограм пчели през целия си живот могат да отхранят през ранна пролет и при неголяма беритба около 12 000 личинки, през ятото при топло време - около 25 000 и при добра беритба - до 40 000. При подхранване на пчелите с медо-прашецова маса 1 кг пчели при благоприятни условия могат да отхранят до 60 000 личинки. Един килограм пчели през живота си могат да отделят при неголяма беритба 250 г восък, при силна беритба - до 500 г, а при подхранване с медопрашецова маса - над 1 кг. Рекордният добив на мед от едно пчелно семейство досега е достигнал над 400 кг, а потенциалните възможности на пчелното семейство по отношение на восъка се преценяват на 7 кг.

11. Медът е богат на витамини А, С, К, Е. Той съдържа 17 пъти повече витамин В2 отколкото прасковите; 16 пъти повече, отколкото гроздовия сок; 5 пъти повече, отколкото сокът в пресните ябълки. 



Регистрация на пчелин

 Ето какви документи са ни нужни и стъпките, които трябва да предприемем за да регистрираме пчелните си семейства.
 На първо място ще ни е необходимо копие от нотариален акт или заверен договор за наем на мястото, на което ще разполагаме пчелите. С този документ отиваме в общината, където подаваме молба (може да си я напишете и в къщи, свободен текст е, няма образец за нея, като пишете колко кошера ще има в пчелина) за издаване на положително становище за животновъден обект. Ако пчелина се намира в регулация на населеното място, тази ваша молба се закача на информационното табло в съответното кметство/община и се чака около 10 дни за евентуални възражения. Ако е извън регулация го издават почти веднага.
 С това положително становище отивате в Областна Дирекция по Безопасност на Храните (ОДБХ) и подавате заявление за издаване на номер на пчелин. Плащате съответната такса- до 100 кошера 20 лв., над 100 кошера 30лв. 
 В рамките на 15 дни идва ветеринар (или няколко) за да проверят на място обекта, дали отговаря на изискванията, а именно- мястото трябва са бъде оградено, така че да не могат да минават други животни през него; да има врата; кошерите да бъдат повдигнати на 15см. от земята; да бъдат сравнително здрави и боядисани. Те изпращат становище до ОДБХ. 
 След това от ОДБХ ти издават удостоверение за регистрация на животновъден обект. В това удостоверение се съдържа номера на пчелина. Той се състои от 8 цифри- първите 4 са пощенския код на населеното място, в което се намира, останалите 4 са съответния номер на пчелина. В рамките на седмица след издаване удостоверението трябва да сложите номерца на капака на всеки кошер- отляво на капака се слага номера на пчелина (например 1000-0201), а отдясно на капака се слага поредния номер на кошера, тиренце и броя семейства които са в него (например 18-1).